joomlarulit.com

Odluku Konkurencijskog vijeća BiH, koje je poništilo i stavilo van snage pojedine odredbe sporazuma o ustupanja prava daljinskog grijanja Unis Energetici, Općinsko vijeće Travnik primilo je k znanju. Inače, kaznu od 25.000 maraka, izrečenu Općini Travnik, opet su platili iz budžeta, a ne iz vlastitih džepova.


Konkurencijsko vijeće Bosne i Hercegovine poništilo je pet odredbi člana tri sporazuma potpisanog između Općine Travnik i Unis Energetike. Između ostalog, zloupotrebom je proglašeno da Unis Energetika samostalno određuje cijene , te dio u kojem se zabranjuje dovođenje plina u narednih 30 godina, koliko vrijedi ovaj sporazum, ali i zabrane grijanja na druge vrste energenata.
Nevzudin Vihrić, iz Udruženja "Klub potrošača Srednja Bosna", navodi da postoji oko 3.000 presuda na sudu protiv građana, te da je, nakon odluke Konkurencijskog vijeća, Općinsko vijeće pokazalo da shvata problem.
Međutim, i danas, nakon što su sredstvima tih tri hiljade građana, koje je tužila Unis Energetika, platili kaznu, vlast nije bila baš samokritična. Pa ni nakon presude lokalnoj zajednici koja je godinama, umjesto građana - čiji bi servis trebali biti - štitila privatni kapital. Obraz politici i pravosuđu spašavalo je Udruženje potrošača i Konkurencijsko vijeće.
Općinski vjećnik Haris Kaniža naglašava da ni politika ni političke stranke nisu reagovali na vrijeme - na vrijeme je reagovao samo "Klub potrošača"
"Da su se 2006. godine, kada se donosio sporazum, prihvatili amandmani koje je uložio tada Klub HDZ-a možda do ovih stvari ne bi danas ni došlo", smatra Niko Grganović, predsjedavajući Općinskog vijeća Travnik.
Posipanje pepelom nema nekog značaja, ali građanima koji su tuženi slijedi nova pravna bitka, za koju su sigurni da će je dobiti. Ako ni zbog čeg drugog, onda zbog ljudi u trećoj životnoj dobi koje su bahati, a sad i nezakoniti odnos Unis Energetike i lokalne zajednice, tjerali i na štrajk glađu.

 


IZVOR: ceker.ba / federalna.ba

Ocijeni
(0 glasova)
Čitano 1651 puta
Top